دسته بندی محصولات
  • Categories
   نتیجه ای پیدا نشد
   • Manufacturers
    هیچ نتیجه ای تولید کننده متن نیست
   • Products
    محصولی مطابق جستجوی شما یافت نشد.
     • Blog
      نتیجه ای در جستجوی بلاگ پیدا نشد

     مربیان غیررسمی ضربه بزرگی به بدنسازی می‌زنند

     image alternate text format

     با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی باشگاه‌های ورزشی، فعالیت مربیان در فضای مجازی بیشتر شده است، هرچند از گذشته کارشناسان و مربیانی بودند که علاوه بر باشگاه‌ها، در شبکه‌های اجتماعی فعالیت مربیگری داشتند و برنامه‌های ورزشی به شاگردان خود می‌دادند اما با توجه به شرایط کنونی این فعالیت در فضای مجازی بیشتر و پررنگ‌تر شده است.

     می‌دانیم که فضاهای مجازی محیط قابل کنترل و محافظت شده‌ای ندارند، بر همین اساس سوءاستفاده و سودجویی در این فضا ممکن است بیشتر اتفاق بیفتد. در همین راستا که فعالیت مربیان رسمی در فضای مجازی بیشتر شده، سودجویانی نیز خود را به عنوان مربی معرفی می‌کنند بدون آنکه مدرک معتبری داشته باشند. برخی از آن‌ها گاهی حتی خود را مربی رسمی فدراسیون‌های ورزشی معرفی می‌کنند.

     با متخلفین ورزشی صفحات اجتماعی از طریق پلیس فتا برخورد می‌شود

     حسن کرباسی، دبیر فدراسیون بدنسازی و پرورش‌اندام، در خصوص فعالیت مربیان مجازی در صفحات اجتماعی و آثار منفی آن عنوان کرد: مربیانی که مورد تائید فدراسیون نیستند می‌توانند ضربه بزرگی به جامعه این رشته ورزشی را بزنند. از نظر قانونی کسانی که واقعاً مربی هستند را نمی‌توانیم مورد بازخواست قرار دهیم اما چند نمونه از افرادی که اظهار می‌کنند مربی فدراسیون هستند را از طریق مراجع قضایی پیگیری کردیم. تعدادی هم که واقعا مربی فدراسیون هستند اما کارهای تبلیغاتی انجام می‌دهند را کمیته انضباطی فدراسیون خواسته است. بر این اساس حکم‌های برخی از آن‌ها تعلیق شد یا درجه حکم‌هایشان تنزل پیدا کرد.

     کرباسی افزود: وقتی فردی مربی رسمی فدراسیون است و کلاس‌ها و دوره‌های تخصصی را گذرانده، ما در مقابل او موظف هستیم تا حمایت‌شان کنیم. قطعاً افرادی که غیرمجاز و در صفحات اجتماعی فعالیت می‌کنند شامل این حمایت نمی‌شوند.

     سرپرست دبیری فدراسیون بدنسازی و پرورش‌اندام گفت: مربیان مجازی در حال حاضر یکی از دغدغه‌های اصلی و فعلی رشته‌های بدنسازی محسوب می‌شود که این موضوع را از طریق پلیس فتا پیگیری می‌کنیم. اگر با افرادی که فعالیت گسترده‌تری دارند، برخورد شود دیگر مربیان حد و حدود خود را می‌دانند. در این زمینه مردم نباید به تمام مربیان در صفحات اجتماعی اعتماد کنند. در همین راستا باید فرهنگ‌سازی گسترده‌ای صورت بگیرد، ما هم سعی داریم از طریق رسانه‌ها این کار را پیش ببریم

     بر این اساس بارها شاهد بودیم، مربیانی که مدرک رسمی یا تجربه مربیگری در زمینه‌های مختلف را ندارند با برنامه نویسی برای شاگردان خود باعث بروز آسیب‌ها و مشکلات جدی برای آن‌ها شدند زیرا یک برنامه ورزشی اگر به صورت اصولی و علمی نوشته نشود، علاوه بر این که موثر نخواهد بود، می‌تواند آسیب‌های مفصلی و عضلانی زیادی به بدنش اشخاص وارد کند.

     با تعطیلی باشگاه‌ها مربیان مجاز بیشتر شده است

     محسن قربانیان، دبیر فدراسیون ورزش‌های همگانی، در خصوص فعالیت مربیان غیررسمی در فضاهای مجازی عنوان کرد: با شیوع ویروس کرونا جهان وارد یک فصل جدید در حوزه ارتباطات شده و این ویروس ادبیات و شیوه ارتباطات مردم دنیا را تغییر داده است. از طرفی نیاز اصلی به نام ورزش در مردم وجود دارد، چون این فضای کم تحرک مردم را بیشتر به سمت تحرک می‌برد. تحقیقات سازمان جهانی بهداشت نشان می‌دهد که ما هر چقدر بتوانیم در این ایام تمرینات بدنی مستمری داشته باشیم، شرایط بهتری را در چالش ویروس کرونا تجربه می‌کنیم.

     او ادامه داد: گزارش‌ها نشان می‌دهد عمدتاً افرادی که فشار خون بالا، چاقی مفرط یا ..‌ دارند، شرایط سخت‌تری را با بیماری کرونا سپری کردند و مرگ و میر بیشتری در این افراد گزارش شده است. طبیعی است با توجه به شرایطی حاکم در دنیا و هجوم مردم به فضاهای مجازی، عده‌ای تصمیم بگیرند کار و کاسبی خود را داشته باشند.

     قربانیان اظهار داشت: با توجه به اینکه محیط‌های پر تجمع مانند باشگاه‌ها، طبق پروتکل‌های ستاد مبارزه با کرونا تعطیل شدند یا دوره محدودی بازگشایی داشتند، بدیهی است خیلی از این مربیانی که بیکار شدند، دست به کار شوند تا از فضاهای مجازی استفاده کنند. این میان وقتی بستر خیلی قابل کنترل نیست و ارگان‌های نظارتی مربوطه مانند پلیس فتا یک مقدار عقب افتادند، سودجویان از شرایط استفاده می‌کنند. فدراسیون ورزش‌های همگانی سعی کرده باتوجه به شرایط کنونی و باوجود تمام سوءاستفاده‌هایی که از این محیط می‌شود، فعالیت گسترده‌ای داشته باشد.

     دبیر فدراسیون ورزش‌های همگانی گفت: 10 مرداد کمپینی به نام آماده‌باش راه‌اندازی کردیم که از اهداف آن آشنایی مردم با بسترهای سالم در فضای مجازی است که از طرف فدراسیون ورزش‌های همگانی و هیات‌های ورزشی هدایت می‌شوند. همچنین برنامه‌های غنی از جمله آموزش‌های آنلاین، وبینارها و ..‌ که توسط بهترین مربی‌های ورزشی زیر نظر انجمن‌های ما مدیریت می‌شوند را داراست. کمپین آماده‌باش یکی از برنامه‌هایی است که ما در حال حاضر روی آن تمرکز کردیم.

     سخن پایانی

     مردم باید آگاهی کلی نسبت به انتخاب مربی برای دریافت برنامه‌های تمرینی مخصوصاً در فضای مجازی داشته باشند تا بتوانند با انجام فعالیت‌های اصولی و درست، سلامتی خود را به خطر نیندازند و در راستای ارتقاء سطح آمادگی جسمانی خود تلاش کنند. شناخت مربیان رسمی فدراسیون‌ها و تحقیق در مورد مربی که قصد کار کردن با آن را دارند، می‌توانند کمک شایانی در این راستا داشته باشد.

     نظر خود را درج نمایید